Sorry, We're Full!
Unfortunately, our memberships aren't currently available.
Click to sign up to our waiting list
  • Pay Monthly, Quarterly or Annually
  • Includes Gym Usage, All Classes
  • One-off Payment, No Minimum Term
Northampton’s Strongest competition results and video 4th/5th June 2016

Northampton’s Strongest competition results and video 4th/5th June 2016

Posted on by PTS

By Ali WilsonNorthampton's Strongest Man 5th June 2016

And now Northampton’s Strongest 2016, hosted at Progressive Training Systems, is over!

Great weekend, top efforts, and just a good group of people make for a very pleasant time!

Big shout out to my helping crew Kerry Gowen, Nina Cambatta, P-j GentleMike Starkey, Mary T Kerr, Emma Markham, Justin Green, a smooth operation from start to finish!

Thank you to everyone this weekend, love the excitement, the thrills, the ups, the downs, competition is just a special place to be around and the energy it provides!

I hope everybody had as good a time as I did!

*NORTHAMPTON’S STRONGEST WOMAN SATURDAY 4th JUNE 2016 RESULTS*

U63kg:
1st: Anjanita Longley 12 points
2nd: Pj Gentle 10 points
3rd: Victoria Patterson 8 points

U75kg:
1st: Helen Cooper 17 points
2nd: Claire Jeffery 14 points
3rd: Lisa Atkinson 12 points
4th: Rebecca Hopewell 7 points

Openweight:
1st: Rebecca Jones 18 points
2nd: Sarah Stallard 15 points + 1st in tie break
3rd: Kirsten Fernforth 15 points + 2nd in tie break
4th: Lucy Burgess 15 points + 3rd in tie break
5th: Karen Cuthell Haworth 12 points

*NORTHAMPTON’S STRONGEST MAN SUNDAY 5th JUNE 2016 RESULTS*

U80kg:
1st: Matthew Nice 29 points
2nd: Dan Powditch 24 points
3rd: Darren Hall 18 points
4th: Simon Frost 12 points
5th: Dan Palmer 11 points
6th: Colin Walsh 10 points

U90kg:
1st: Matt Finch 30.5 points
2nd: Peter Circuit 28 points
3rd: Chris Kellett 25.5 points
4th: Mark Carr 20.5 points
5th: Paul Dawson 19.5 points
6th: Neil Porter 7 points
7th: Andy Stanford 5 points

U105kg:
1st: Tom Verman 41 points
2nd: Dave Hardy 37.5 points
3rd: Tim Bentham 28 points
4th: Darren Hibbert 27.5 points
5th: Richard Clarke 26.5 points
6th: Matthew Jack 23 points
7th: Gareth Archer 19.5 points
8th: Justin Green 15.5 points
9th: Rory Williamson 6.5 points

Openweight:
1st: Sam Pittuck 35 points
2nd: Simon Dudgeon 30 points + winner of tie break
3rd: Rob Miley 30 points
4th: Ruslan Kozlov 28 points
5th: Nick Wadsworth 17.5 points
6th: Andy Young 17 points
7th: Jack Hoedemaker 14.5 points
8th: Hubert Clarke 8 points

And here is video footage from both days!

Enjoy!